Ako vybrať kŕmidlo?

Jednou z najpopulárnejších metód najmä pre lov kaprovitých rýb je chytanie na takzvaný feederový prút. Ako už z názvu vyplýva (anglicky "feeder" znamená vlastne kŕmidlo), táto súčasť zostavy je teda spolu s už spomínaným prútom, ktorý spoznáte podľa skutočne jemnej a často farebne odlíšenej špičky asi najdôležitejším prvkom. Podľa toho, ako silný je prípadný prúd a ako ďaleko budeme nahadzovať, volíme zodpovedajúcu silu vlasca (vždy používame pomerne jemný, aby sme dokázali zaregistrovať aj tie najopatrnejšie zábery. Kŕmidlo môže byť umiestnené mnohými spôsobmi, najpoužívanejšie montáže sú priebežná zostava, Paternoster alebo kŕmidlo na konci zostavy.

Jednou z najpopulárnejších metód najmä pre lov kaprovitých rýb je chytanie na takzvaný feederový prút. Ako už z názvu vyplýva (anglicky "feeder" znamená vlastne kŕmidlo), táto súčasť zostavy je teda spolu s už spomínaným prútom, ktorý spoznáte podľa skutočne jemnej a často farebne odlíšenej špičky asi najdôležitejším prvkom. Podľa toho, ako silný je prípadný prúd a ako ďaleko budeme nahadzovať, volíme zodpovedajúcu silu vlasca (vždy používame pomerne jemný, aby sme dokázali zaregistrovať aj tie najopatrnejšie zábery. Kŕmidlo môže byť umiestnené mnohými spôsobmi, najpoužívanejšie montáže sú priebežná zostava, Paternoster alebo kŕmidlo na konci zostavy.

Doba čítania 6 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Kŕmidlá na feederové prúty

Feederové košíky sú zhotovené z drôteného pletiva alebo perforovaného plastu, často majú vyznačenú záťaž alebo ju môžeme podľa potreby dokonca upravovať. Spolu s hmotnosťou kŕmnej zmesi pomôže k dostatočne ďalekému nahadzovaniu na požadované miesto. Hranatý tvar dobre leží na dne a tak sú tieto kŕmidla vhodné aj do úsekov s prúdmi, kde sa dobre osvedčujú, rovnako ako pri chytaní napríklad pod hrádzami. Pre upevnenie na kmeňový vlasec majú spravidla očko alebo obratlík, ktorý zabraňuje krúteniu vlasca.

Guľaté kŕmidlá umožňujú natlačiť poriadnu guľu kŕmnej zmesi a poslať ju ako lákavú ponuku priamo pred papuľky zvedavých rýb. Ich základom môže byť drôtená špirála, plastová guľa s dostatočne veľkými otvormi alebo pre ďaleké hody používané odlievané olovené kostry a klietky. Aj drôtené pletivo je vhodným materiálom, u kŕmidiel sa fantázia rybárov aj výrobcov naozaj pekne odviazala! Nehodia sa do silnejších prúdov.

Špirálové kŕmidlá sa vyrábajú veľmi často priebežné, na trubičke je upevnená drôtená špirála a do nej môže rybár ľahko natlačiť lákavú vnadiacu zmes, ktorá privábi ryby. Podľa veľkosti špirály a tým aj natlačeného kŕmenia si môžete vybrať také, ktoré poletí presne tam, kde tušíte, že sú ryby.

Kŕmidlá s drôtenou špirálou sa buď vešajú (často pomocou karabínky) na kmeňový vlasec či na koniec montáže, môžu byť ešte naviac opatrené záťažou. Častokrát sú ale riešené ako priechodné, vlasec či šnúrka teda prechádzajú trubičkou v ich strede a o správnu polohu v montáži sa stará vhodná zarážka. Aby nedošlo pri ďalekých nahodeniach k ich zamotaniu do nadväzcov či kmeňového vlasca, niekedy sú opatrené veľmi dlhou tyčkou alebo trubičkou, ktorá tento neduh väčšinou spoľahlivo vyrieši.

Kŕmidlá typu method umožňujú vďaka špeciálne tvarovanej formičke aj pomerne nepríliš kompaktnej zmesi dobre naplniť kŕmidlo takým spôsobom, aby pri náhode nespadlo a vo vode sa potom mohlo dostatočne rýchlo uvoľňovať. Tak následne vydáva pachovú stopu a podporí vytvorenie kŕmneho mraku, čo pri love drobnejších rýb, ktoré sa zdržujú v kŕdľoch, býva žiadúce.

Tieto kŕmidlá sú pre niektorých rybárov ešte horúcou novinkou, iní už ich kúzlu podľahli a používajú ich od tej doby veľmi často. Práve vďaka (väčšinou plastovej) lisovacej formičke možno - spravidla ľahko navlhčenú - zmes dobre stlačiť a tak pri náhode neopadá polovica drahocennej kŕmnej zmesi všade dookola.

Srkačky sú tiež veľmi populárnym a vyhľadávaným typom moderných kŕmidiel, používajú sa k lovu kaprov, pleskáčov i ďalších rýb, v zásade ide o systém, kedy sa ryba po nasatí háčika spolu s kŕmením sama zasekne. Môžu byť riešené ako špirálové, klietkové, existuje aj mnoho ďalších účinných variantov.

Táto metóda je veľmi účinná a občas vyvolala medzi zástancami tej najčistejšej športovej kaprárčiny a rybárčiny vôbec, celkom značné polemiky. V rukách ohľaduplného rybára ale nie je ani táto technika nijako nešportová. Pokiaľ ryba nasaje háčik aj s kŕmením a zistí to pri odchode, občas si budete asi musieť postrážiť prút, aby ste ho nakoniec nelovili niekde pri dne.

Plastové kŕmidlá nie sú ničím obmedzované, snáď len rybárovou ochotou naložiť do nich poriadnu várku kŕmnej zmesi a použiť vhodný prút, ktorý si s hmotnosťou kŕmidla poradí. Niektoré sú zase pomerne subtílne, pri love nakrátko a tesne pri brehu treba nahodiť nenápadne, neplašiť ryby žiadnym prudkým dopadom.

Nespornou výhodou plastových kŕmidiel je to, že nebudú hrdzavieť, sú ľahké a tak ich môžeme k vode vziať aj vo väčšom výbere. Navyše bývajú veľmi lacné.

Drôtené kŕmidlá z hustého pletiva udržia aj pomerne riedko namiešanú kŕmnu zmes a postupne ju uvoľňujú, čo je žiaduce v stojatej vode aj v miernejšom prúde. Čím väčší prúd, tým kompaktnejšia musí byť kŕmna zmes. So správnou záťažou letí drôtené kŕmidlo pekne ďaleko, pozor na kolegu, ktorý sedí oproti!

Drôtené pletivo v najrôznejších hustotách a štruktúre ponúka prakticky neprebernú škálu rôznych typov kŕmidiel, nakoniec si určite obľúbite nejaký vzor a tomu zostanete verní. Ale ak zmeníte typ revíru, treba nezostávať u jedného osvedčeného, na rôznych miestach funguje niečo iné. Porozprávajte sa s kolegami, odborníkmi v predajniach a pozerajte okolo seba!

Kŕmidlá na červy sú perforované väčším množstvom malých okrúhlych alebo pozdĺžnych otvorov, čo umožňuje červom postupne kŕmidlo opúšťať a tak sa okolo zdroja potravy za chvíľu zhlukne aj pekný húf zvedavých plotíc, pleskáčov alebo iných rýb. Musíme voliť správny typ podľa veľkosti použitých červov, aby mohli dostatočne vyliezať, ale aby zase kŕmidlo nebolo za chvíľku úplne prázdne. Zoženiete kŕmidla na biele červy, hnojačky, dážďovky aj na tie najväčšie dážďovky.

Červove kŕmidla sa občas používajú aj pri love plávaním, kedy sa kŕmidlo zavesí pod plavák (súčasne slúži ako časť záťaže a nahadzovanie je ľahké aj na veľkú diaľku), vyliezajúce červy sa znášajú vo vodnom stĺpci okolo tých nastražených na háčiku a tak sa rybky ľahko pomýlia. Niekedy dôjde aj k útoku veľkej ryby priamo na kŕmidlo, čo býva zaujímavé prekvapenie.

Prečo to nejde bez kŕmidiel

  • dokáže stiahnuť ryby vďaka pachovej stope aj drobným čiastočkám, ktoré sa v okolí kŕmidla rozptýlia vo vode

  • lov na feederové prúty s podmienkami použitia kŕmidlá priamo vychádza

  • umožnia aj veľa ďaleké náhody

  • u niektorých techník rybolovu práve kŕmidlo výrazne zvýši šancu na pekný úlovok

Pre väčšinu kaprovitých rýb sa oplatí často používať rôzne typy kŕmidiel, zvýšite si tak výrazne šancu na úlovok a podarí sa vám ryby prilákať aj udržať na lovnom mieste. Ak budete zakrmovať ešte pred lovom (často to rybári robia v sezóne aj niekoľko dní vopred), K tomu sa kŕmidlá nepoužívajú, ak zvolíte ak pre ryby lákavo a príťažlivo voňajúcu kŕmnu zmes, mali by ste rovnakú alebo veľa podobnú použiť aj pri love samotnom. Tak vyjdete úspechu čo najviac naproti. Zostavu by sme vždy mali dávať dohromady tak, aby v prípade odtrhnutia ryba so sebou neťahala niekoľko dní ťažké kŕmidlo alebo s ním niekde pod vodou neuviazla, taký koniec si iste žiadna ryba nezaslúži.